ماوس کامپیوتر

DPI نوع رایج اندازه‌گیری دقت ماوس‌ها است که به معنای نقطه بر اینچ (Dot Per Inches) است. برای واضح‌تر شدن این مفهوم، بیایید با این مثال ساده شروع کنیم؛ اگر دی پی ای ماوس ۱۶۰۰ باشد و شما ماوس خود را یک اینچ (۲٫۵۴ سانتی‌متر) حرکت دهید، نشانگر ۱۶۰۰ پیکسل حرکت خواهد کرد. هرچه DPI ماوس بالاتر باشد، حساس‌تر است؛ به این معنا که کوچک‌ترین حرکت موجب می‌شود تا نشانگر ماوس به میزان زیادی در صفحه نمایش حرکت کند.

  • شبیه به همان نوع اپتیکال، نور به سطح پد تابیده خواهد شد و بعد تصویر بازتاب آن به وسیله سنسور برداشته خواهد شد ولی این مدل لامپ LED ندارد و از لیزر بهره می برد.
  • لاجیتک، در سال ۱۹۸۴ اولین ماوس بیسیم خود را که با فرکانس کار می‌کرد با نام استعاره لاجیتک (Logitech Metaphor) طراحی کرد.
  • این موس ها پتنها برای بازی استفاده نمیشود و شما میتوانید از سرعت بالا و حساسیت بیشتر آن برای کار های دیگر استفاده کنید.
  • در تولید mouse در واقع حسگرهایی تعبیه شده اند که جهت و سرعت حرکت دادن آن را تشخیص می دهند و سپس آن را به کامپیوتر یا لپ تاپ ارسال می‌کنند.
  • برای اکثر کاربران، ماوس استاندارد دارای سه دکمه (چپ، راست و اسکرول) کافی است.

پس در نظر داشته باشید که قیمت موس وایرلس از موس‌های دانگلی بیشتر خواهد بود. همچنین اگر یک ماوس وایرلس و یک کیبورد وایرلس داشته باشید، هر دو را می‌توانید به صورت همزمان به بلوتوث متصل کنید و دیگر نیازی به اشغال کردن درگاه USB نیست. پس می‌توان گفت پرداخت مبلغ بیشتر برای قیمت موس بلوتوث ارزش دارد. در نهایت باید گفت که این موس‌ها را با نام موس وای فای نیز می‌شناسند. با وجود اینکه یک نامگذاری اشتباه است و هیچ ارتباطی به وای فای ندارد؛ اما چنین نامگذاری در بازار مرسوم شده است.

اما، استفاده از آن برای مبتدیان دشوار است و لمس‌های تصادفی مکان نشانگر شما را جابجا می‌کند. برای افراد مبتلا به فلج مغزی و سایر شرایط مشابه استفاده این نوع از انواع مختلف ماوس کامپیوتر/ لپ تاپ بسیار آسان‌تر از موس معمولی است. برخی از افراد مبتلا به CTS شدید و سایر اختلالات اسکلتی – عضلانی، موسهای جوی استیک را ضروری دانسته اند. از نظر قابلیت استفاده، یک ماوس قلمی دقت نقطه ای و کلیک چپ را ارائه می‌دهد و برای عملکردهای کشیدن و رها کردن به خوبی کار می‌کند. مشکل این نوع معمولاً دکمه‌های کوچک و جایگذاری دکمه‌های ناجور است که باعث می‌شود کلیک راست تصادفی کاملاً رایج باشد.

ماوس جوی استیک

نسل جدید موس های کامپیوتر موس های لیزری هستند برای نرم افزار های گرافیکی کاربرد زیادی دارد. دقت حرکت و جابجایی موس در نسل جدید موس های لیزری ۱۰ برابر موس های معمولی است. شاید بپرسید موس چطور جهت و سرعت حرکت را تشخیص میدهد و به کامپیوتر ارسال میکند؟ در موس دوربین های بسیار کوچکی کار گذاشته شده است که در هر ثانیه در حدود ۱۵۰۰ عکس میگیرد. به این ترتیب موقعیت لحظه ای و صدم ثانیه به صدم ثانیه ای از ماوس را ثبت میکند. به این تریتیب میتواند سرعت و جهت جابجایی را در هر صدم ثانیه تشخیص دهد.

خیابان ولی عصر – بالاتر از طالقانی – مرکز کامپیوتر ایران – واحد 150

موس سیم دار کامپیوتر به وسیله سیم به رایانه متصل شده و اطلاعات ورودی را به آن ارسال میکند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که موس های سیم دار بهتر هستند یا موس های بی سیم. نیاز کابران کامپیوتر و نیاز به ابزاری برای پیمایس سریعتر
برنامه اولین جرقه را برای اختراع ماوس کامپیوتر در ذهن مهندسین طراح سیستم عامل
های گرافیکی کامپیوتر ایجاد کرد. این موضوع شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کامپیوتر
های ابتدایی موس نداشتند و کاربر تمام نیاز خود را از طریق کیبورد یا صفحه کلید
برطرف میکرد. برای ساخت ماوس کامپیوتر از حسگر هایی استفاده شده است تا رایانه بتواند حرکت و کلیک mouseرا تشخیص دهد و اطلاعات وارد شده را تشخیص دهد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار